Majowe Święta

1 maja Święto Pracy – Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy

Międzynarodowe Święto Pracy zostało ustanowione przez Drugą Międzynarodówkę w 1891 r. dla upamiętnienia wcześniejszego o pięć lat protestu robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję.

W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną, stanowiły wyraz protestu przeciwko systemowi. Po wojnie zaś przeobraziły się w propagandowy rytuał, mający system legitymizować. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność.

Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. 1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W tym dniu Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich i narodowych.

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej,
Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Co roku tego dnia Polacy z dumą eksponują flagi na zewnątrz. Każdy z nas może uczcić Biało-Czerwoną poprzez jej wywieszenie np. w oknie lub na balkonie swojego mieszkania czy przed domem. Z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej Biuro Programu „Niepodległa” już po raz kolejny zaprasza do akcji #mojaflaga. Jej ambasadorami są wszyscy, którzy wywieszają biało-czerwoną podczas świąt państwowych i w ważnych momentach życia.

Organizatorzy zachęcają do sfotografowania swojej flagi i podzielania się zdjęciem w mediach społecznościowych z oznaczeniem #mojaflaga. Przed Dniem Flagi RP warto przypomnieć sobie zasady prezentowania flagi zgodnie z tradycją i honorem. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało mini przewodnik „Biało-Czerwona”, w którym wskazuje między innymi różnice między flagą a barwami narodowymi, zasady ich użycia, formy eksponowania barw narodowych. Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r.

3 maja – Święto Konstytucji Trzeciego Maja

Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą – po amerykańskiej – na świecie, regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Uchwalony 3 maja 1791 r. akt prawny powstał przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierał wizję i program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto.

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja
zapraszamy do obejrzenia i zabawy!

Filmy edukacyjne:

230 rocznica > –> zobacz
Konstytucja 3 maja – historia prosto z zamku > –> zobacz
Sekrety obrazu Jana Matejki > –> zobacz

Zagadki edukacyjne:

Pobaw się z nami wielką sztuką! > –> zobacz

QUIZ: Jak dobrze znasz obraz Konstytucja 3 Maja > –> zobacz

QUIZ: Co naprawdę wiesz co Konstytucji 3 Maja > –> zobacz

Skip to content