„Ziarno zasiane, wydaje plon” – nasza szkoła ma już 25 lat!

Centralnym punktem oficjalnej części obchodów 25-lecia istnienia szkoły były uroczystości zaplanowane na 18 maja, czyli Dzień Patrona szkoły. Swoją obecnością zaszczycili nas: w imieniu Pomorskiego Kuratora Oświaty – dyrektor Wydziału Organizacji i Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli Bożena Żurawska, ksiądz dziekan Józef Pick, prezydent miasta Janusz Stankowiak, przewodnicząca Rady Miasta Anna Benert, wiceprezydent ds. społecznych Maciej Kalinowski, naczelnik Powiatowego Wydziału Edukacji Marek Gabriel, dyrektor Centrum Usług Wspólnych Beata Ociesa wraz z wieloletnią księgową szkoły Hanną Koprowską, Inspektor Ochrony Danych Osobowych Agnieszka Gwizdała, w imieniu dyrektorów starogardzkich przedszkoli Agnieszka Radimonas, w imieniu dyrektorów starogardzkich szkół podstawowych Arkadiusz Kobierzyński oraz wytypowani nauczyciele miejskich placówek oświatowych, a także przewodnicząca Rady Rodziców Wioleta Grzeszkiewicz-Wolska, przewodniczący Fundacji Budowy i Pomocy Szkole Henryk Grzonka i działacz na rzecz powstania szkoły w tej części miasta obecnie szkolny psycholog Zbigniew Kozłowski.

Na wstępie dyrektor szkoły wraz z księdzem dziekanem oraz przedstawicielami władz miasta złożyli kwiaty i znicze pod pomnikiem Jana Pawła II, a następnie odsłonili pamiątkową tablicę poświęconą tym, którzy „swoją pracą i poświęceniem tworzyli historię i przyczynili się do rozwoju naszej szkoły”. Dyrektor szkoły podziękował władzom samorządowym, oświatowym, nauczycielom oraz Radzie Rodziców za dotychczasową współpracę. Następnie pani Bożena Żurawska odczytała w imieniu Pomorskiego Kuratora Oświaty Małgorzaty Bielang list gratulacyjny i przekazała szkole pamiątkowe książki.

Na kolejne 25 lat uczniom życzę, aby nauka w tej szkole sprzyjała rozwijaniu ich talentów i zainteresowań, uczyła ich wrażliwości i otwartości na świat, kształtując w nich ludzi mądrych i dojrzałych. Pracownikom życzę satysfakcji i radości z wykonywanej pracy, dyrekcji – wytrwałości i skuteczności w podnoszeniu jakości nauczania i osiąganych wyników, które zagwarantują szkole wysoką pozycję w systemie polskiej edukacji – powiedział Prezydent miasta Starogard Gdański Janusz Stankowiak.

Gratulacje i nieco wspomnień, o czasie spędzonym w naszej placówce, przekazała przewodnicząca Rady Miasta – p. Anna Benert. Do refleksjiskłoniło też wystąpienie pierwszego przewodniczącego Rady Rodziców – Henryka Grzonki, który w znacznym stopniu przyczynił się do powstania placówki, zakładając Fundację Budowy i Pomocy Szkole. Przykuł on uwagę odbiorców opowiadając krótką historię naszej szkoły. Głos zabrał również pan Zbigniew Kozłowski. Wszyscy gratulowali tak wspaniałego jubileuszu i życzyli dyrekcji, nauczycielom i uczniom wytrwałości i wielu sukcesów.

Zebrani uczcili minutą ciszy pierwszego dyrektora szkoły Andrzeja Malinowskiego, zmarłych nauczycieli i uczniów.
Uroczystości przyświecało hasło: „Ziarno zasiane, wydaje plon”.

– Nigdy nie traktowaliśmy szkoły jako instytucji, tylko jako miejsce przyjazne i bezpieczne, tworzone przez pokolenia uczniów, rodziców, pracowników i nauczycieli. Jej mury opuściło już 25 roczników absolwentów. Przez te lata zawsze staraliśmy się wychowywać młodych ludzi, ucząc naszych podopiecznych szacunku i tolerancji zgodnie ze słowami patrona naszej szkoły, które widnieją na sztandarze: „Bardziej być niż mieć” – podkreślał dyrektor PSP Nr 6 Ryszard Hapoński.
Prezydenta Miasta listem gratulacyjnym i nagrodą wyróżnił nauczycielkę Kamilę Breszkę.
W drugą część uroczystości wprowadził zebranych Maksymilian Belczewski z klasy VI c. Uczeń recytował własny utwór pt.”Burza mózgów”

Występy młodzieży przeplatane były prezentacją przygotowaną przez pana Adama Beckera, która zawierała zdjęcia ilustrujące pierwsze lata funkcjonowania placówki, sukcesy i osiągniecia naszych uczniów.Nie zabrakło chwili na wspomnienia nadania szkole imienia Jana Pawła II. Do tej sentymentalnej chwili wprowadziła gości Roksana Kosecka z klasy VII b, recytując własny wiersz pt. „21:37”

Podczas uroczystości zaprezentowano wspomnienia absolwentów naszej szkoły. Całości dopełnił wzruszającywystęp pani Adrianny Sikory – naszej absolwentki i obecnej nauczycielki oraz uczennicy Marty Partyki. Zebrani usłyszeli też piosenkę zaśpiewaną przez Maurę Knitter i Mikołaja Nagórskiego z klasy VI a, która zajęła II miejsce w XIX Wojewódzkim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewaj razem z nami”.

O niezwykłą oprawę plastyczną zadbała pani Justyna Malinowska, natomiast oprawą muzyczną zajęła się pani Katarzyna Paul.

Obchody 25-lecia szkoły poprzedziły konkursy: Szkolny Konkurs Recytatorski „Poezja dla Jana Pawła II”, Szkolny Konkurs Literacki „25 lat za nami” oraz konkurs plastyczny.

Uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na wystawy pokonkursowe, a także do złożenia wpisów do kroniki szkolnej lub na kartkach zaprojektowanych przez uczniów naszej szkoły w związku z 25.rocznicą.

Na zakończenie wszyscy udali się przed szkołę, aby zasadzić dąb – na pamiątkę 25-lecia istnienia szkoły, który symbolizował będzie jej siłę i trwałość.

Był to ważny i wyjątkowy dzień w życiu naszej społeczności szkolnej i dostarczył nam wszystkim wielu wzruszeń.

Skip to content