Szkoła pamięta 2021

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”, czyli przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” – pamiętając o tych pięknych słowach polskiej poetki Wisławy Szymborskiej, klasa 5a uporządkowała  kwaterę żołnierzy Armii Czerwonej przy szpitalu w Kocborowie. Uczniowie umyli groby masowe, zagrabili liście oraz zapalili znicze. Efekt był imponujący, a dzieciaki wykazały się ogromnym zaangażowaniem.

Ostatniego dnia nauki, przed weekendem zadumy i wspomnień, klasa 5a udała się na Cmentarz Komunalny na Łapiszewie, by odwiedzić groby zmarłych nauczycieli, złożyć kwiaty i pozostawić po sobie znak pamięci – zapaloną świeczkę.

Uczniowie klas VIII, pod opieką pani Jolanty Wichrowskiej, wykonali projekt „Historia zamkniętą w pudełku”, którego tematem był największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości. Zadaniem ósmoklasistów było wybranie zagadnienia związanego z II wojną światową i zaprezentowanie go w kreatywny sposób w pudełku. W pudełkach znalazły się makiety, wydarzenia, postacie oraz opisy, wspaniałe efekty można obejrzeć na holu.

Uczniowie naszej szkoły przyłączyli  się również do akcji przygotowania kartek urodzinowych dla Pana Mieczysława Frąckiewicza, który 3 listopada br. obchodzi swoje 102. urodziny. W ten sposób okazaliśmy  pamięć i wdzięczność Panu Mieczysławowi, który  w 1940 r. został zesłany na Syberię. Z „nieludzkiej ziemi” zdołał wydostać się, dwa lata później wraz z armią gen. Andersa. W 1943 r. przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie zgłosił się do służby w lotnictwie.

Świetlica szkolna (p. J. Malinowska, p. M. Drewek) przygotowała wystawę poświęconą bohaterom ulic pobliskiego Osiedla. Chciano w ten sposób przybliżyć postacie związane z historią naszego narodu. Była to swego rodzaju lekcja patriotyzmu.

Zapraszamy do fotorelacji.

Skip to content