Różowa skrzyneczka

„Jeśli potrzebujesz, nie krępuj się – skorzystaj. Jeśli masz i chcesz się podzielić  – zostaw”.

W naszej szkole pojawiła się różowa skrzyneczka z darmowymi podpaskami dla uczennic. Wszystko to w ramach akcji „Różowa skrzyneczka”, której celem jest pomoc dziewczynom podczas menstruacji. Za granicą tego typu szafki nie są niczym nowym. W Polsce jednak tego typu akcje nie były dotąd prowadzone.

Celem inicjatywy jest walka z wykluczeniem menstruacyjnym oraz zapewnienie szerokiego dostępu do środków higienicznych.

Jak szacują inicjatorki przedsięwzięcia – cztery proc. Polek, czyli niemal pół miliona osób, nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. 21 proc. nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10 proc. z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Myślę, że świadomość, że można skorzystać z wyposażenia takiej skrzyneczki da wielu dziewczętom poczucie bezpieczeństwa.

Dziękujemy Radzie Rodziców za poparcie akcji, zakup skrzyneczki oraz jej wyposażenie.