„Szkoła pamięta”

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci” (Wiesława Szymborska).

Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji „Szkoła pamięta”, czyli przedsięwzięciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, którego celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności.

Klasa 6a uporządkowała  kwaterę żołnierzy Armii Czerwonej przy szpitalu w Kocborowie. Uczniowie zagrabili liście oraz zapalili znicze i złożyli kwiaty. Posprzątali również kilka zaniedbanych grobów na cmentarzu kocborowskim. Efekt był imponujący, a dzieciaki wykazały się ogromnym zaangażowaniem.

Ostatniego dnia nauki, przed weekendem zadumy i wspomnień, klasa 6a udała się na Cmentarz Komunalny na Łapiszewie, by odwiedzić groby zmarłych nauczycieli i pozostawić po sobie znak pamięci – zapaloną świeczkę.

W ramach akcji „Szkoła pamięta”, uczniowie klas ósmych uczestniczyli w lekcji w kinie: „Orlęta grodzieńskie. Zapomniani bohaterowie kampanii wrześniowej”. Była to doskonała okazja, aby przybliżyć młodzieży tematykę rocznicy sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, a także historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z rosyjskim najeźdźcą. Po zajęciach udali się na spacer i odwiedzili miejsca pamięci, złożyli znicze.

W październiku klasa 8a odbyła pieszą wycieczkę do Szpęgawska – miejsca hitlerowskiej zbrodni na mieszkańcach Ziemi Kociewskiej, celem upamiętnienia ofiar i poznania historii Małej Ojczyzny.

Natomiast 17 października klasy piąte i ósme wzięły udział w projekcie Drużyna „Inki”, który był realizowany przez Biuro Przystanków Historia przy współpracy z oddziałami IPN. Uczniowie poznali historię niezłomnej sanitariuszki Armii Krajowej Danuty Siedzikówny ps.”Inka” oraz odbyli teoretyczne i praktyczne szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej.

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję, w szczególności Ogrodnictwu „Stawiccy” za przekazane kwiaty i znicze.

Zapraszamy do fotorelacji.